Eğlencesi Külahta

Firmamız 1985 yılında kurulmuş olup, dondurma sektörüne yönelik Dondurma Külahı, Kornet, Kağıt Helva ile HoReCa ( Hotel, Restaurant, Cafe ) sektörüne yönelik Tartolet ile Yenilebilir Yiyecek Kapları (Özel Amaçlı Külah) üretmektedir.

7000 m2’ lik kapalı alanda, tam otomatik makinelerde el değmeden üretim yapan firmamız, sahip olduğu makine sayısı ve ekipmanlar ile ülkemizdeki en yüksek üretim kapasitesine sahip dondurma külahı tesisidir.

Toplam 25 çeşitten oluşan ürünlerimiz, ülke içindeki yaygın dağıtım ağımız ile pazara sunulmaktadır.

Sektörün ihtiyaçlarına ve pazar taleplerine yönelik ürün çeşitlendirme çalışmalarımız sürekli devam etmektedir.

FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi çalışmaları profesyonel ekibimizin titiz çalışmaları ile sürdürülmektedir.

Firmamız, hammadde tedariğinden  son ürüne kadar uluslararası standartlarda  “Güvenli Gıda” ürettiğini daima garanti etmektedir.

Hijyen ve sanitasyonu esas alarak kaliteli, güvenli, yasal şartlara, ulusal ve uluslararası standartlara uygun üretim yapmak;

Müşteri odaklı çalışarak müşteri memnuniyetini sağlamak;

Değişen müşteri tutumunu ve pazar taleplerini yakından takip etmek;

Kalitemizi arttırmak ve Gıda Güvenliğini garanti altına almak için tüm çalışanlarımızın desteğine ihtiyacımız olduğunun bilincinde olarak çalışanlarımızın bilinçlendirilmesini sağlamak;

Ürünlerimizin kalitesinin arttırılması için tedarikçilerimizle işbirliği halinde çalışmak ve tedarikçilerimizin bilinçlendirilmesini sağlamak;

Yönetim sistemlerimizi gözden geçirerek sürekli iyileştirilmelerini sağlamak;

Teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, bu gelişmeleri üretim sistemimize adapte etmek ve bu sayede işletme verimliliğimizi arttırmaktır.

Dondurma külahı ilk kez Amerika’da, New Jersey’de bir italyan göçmeni olan Italo Marchiony tarafından yapılır ve 13 Aralık 1903’te Marchiony adına tescil edilir. Ancak bu buluş önceleri pek rağbet görmez.

Ertesi yıl, Amerika’da düzenlenen St. Louis Dünya Fuarı’nda görülür dondurma külahı... Dondurma satıcısı Charles Menches, kağıt tabakları bittiğinde tezgahındaki dondurmaları nasıl satacağını düşünürken yanındaki tezgahta gözleme satan Suriyeli Ernest Hamwi’den gözleme alarak içine dondurma koyup satmayı dener.

Böylece o yıl fuarın gözdesi haline gelen dondurma külahı ya da kornet gündelik hayatımıza girer.

İlk dondurma, günümüzden yaklaşık 3 bin yıl önce Çin'de keşfedilmiştir. 1296 yılında Marko Polo'nun Çin gezisi sırasında öğrendiği buzlu içecek tariflerini beraberinde Venedik'e getirmesiyle birlikte Avrupa dondurmayla tanışır.

Aztekler 15. yüzyılda dağların tepelerinden aldıkları karları, yemeklerini ve içeceklerini soğutmak için kullanırken, Peru ve Kolombiya’daki Andres dağlarındaki karlar da soğutma amaçlı kullanılmıştır. Portekizlilerin ve İtalyanların, Latin Amerika’ya gelmesiyle, bilinen anlamda dondurma yaygınlaşmıştır. Kar ve şekeri karıştırarak bir çeşit dondurma yapmayı bilen Portekizli ve İtalyanlar, burada vanilya ve kakao ile tanışarak vanilyalı ve çikolatalı dondurmanın buluşuna yol açarlar.

Anadolu’da ise, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk dönemlerinde yüksek Anadolu düzlüklerinden toplanıp buz mahzenlerinde depolanan kar veya buzla yapılmış şerbet içme geleneği vardı. Anadolu’da kara eklenen pekmez, bal ve meyve özleriyle yapılan Karsambaç’la başlayan dondurmanın geçmişi, 17. yüzyıla dayanmaktadır.

Bu dönemde toplumun her kesimine yayılan dondurma yeme alışkanlığı özellikle Maraş bölgesinde çok farklı yapım yöntemlerinin gelişmesine neden olmuştur.

Günümüzde de Maraş dondurması olarak adlandırılan dondurma, dünyadaki örneklerinden çok farklıdır. Yakın bir zamana kadar klasik yöntemle, yani kol gücüyle hazırlanan bu dondurmanın bir özelliği bıçakla kesilecek kadar sert olmasıdır. Keçi sütü, şeker ve salepten yapılan bu dondurma çeşidine dünyanın hiçbir yerinde rastlanmaz.

YİĞİT DONDURMA KÜLAHI GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

KALİTE VE GIDA GÜVENLİĞİ POLİTİKAMIZ

KÜLAHIN İCADI

DONDURMA HAKKINDA

 

YİĞİT DONDURMA KÜLAHI GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

Çilek Mah. 139. Cad. No: 4 33020 Akdeniz - MERSİN    Telefon : 0324 234 22 18  Fax: 0324 234 41 40 
E-mail:
yigit@yigitgida.com.tr

E-Kataloğumuz